ObrazySztukaTechnika

Tryptyki – obrazy wieloczęściowe

Obrazy wieloczęściowe to nowoczesna osłona wystroju wnętrz w różnym układzie, wielkości i proporcji. Rodzaj kompozycji dopasowywany jest do charakteru wnętrza, można o nich powiedzieć że to tradycyjna układanka stworzona z kilku elementów przypominająca puzzle o prostych krawędziach. Pamiętać trzeba iż ważne jest dobranie kolorystyki , kompozycji do wnętrza Twojego mieszkania.

W podziale kompozycji obrazy te można nazwać tryptykami, dyptykami, kaskadami. Są to obrazy nowoczesne. Ich forma, kształt sprawia, że przyciągają wzrok i z pewnością dodają efektu głębi pomieszczeniu tj. np. biuro, pokoju, sypialni czy też salon.

Każda z tych form kompozycji inaczej komponuje się we wnętrzu. Dyptyki składają się z dwóch części i zbliżone są do prostokąta mogą więc zastąpić klasyczny obraz. Ich tematyka jest zróżnicowana, obrazy można złożyć z dwóch tych samych elementów lub identycznych lecz w harmonijnych lub kontrastujących kolorach.

Natomiast tryptyki składają się z 3 części, które tworzą spójną całość w ujęciu artystycznym. Obrazy ręcznie malowane na płótnie w formie tryptyku prezentują nowe spojrzenie na sztukę. Tematyką tryptyku może być wszystko począwszy od pejzaży po martwa naturę .Ciekawą forma jest również forma 3D tzw. przestrzenna. Znajduje ona zastosowanie w nowoczesnym wnętrzu. Główną zaletą obrazu 3d jest powiększenie pokoju, dodanie mu uroku. Złudzenie optyczne jest osiągane poprzez układ graficzny, kompozycje oddziaływają na naszą wyobraźnię, przeistaczają płaską przestrzeń w wymiarową dając poczucie przestrzenności.


Największym obrazem wieloczęściowym są kaskady, które pobudzają wyobraźnie i wprowadzą do twojego domu nowoczesność. Obrazy te przedstawiają jedną kompozycję podzieloną na wiele elementów powycinaną na prostokąty.
Artyści swoje inspiracje czerpią z otoczenia. W formie obrazu wieloczęściowego znajdziemy naturę, pejzaże, miasta, drzewa, pory roku obrazy abstrakcyjne, jak i nawet obrazy nowoczesne, marynistyczne. Atutem Tryptyków jest to, że panele można zestawiać w rożnych układach i proporcjach, można je modyfikować w poziomie lub pionie, gdzie elementy muszą się złożyć w jedną całość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 4 =