ObrazySztuka

Sztuka dawna a współczesna w Polsce

Zupełnie odwrotnie do tendencji na świecie w Polsce w dalszym ciągu dominuje rynek zbytu na sztukę dawną. Obrazy ręcznie malowane na płótnie naszych klasyków cieszą się największym zainteresowaniem a co za tym idzie są najpewniejszą inwestycją. Większość Polaków lubi malarstwo przedstawiające, realistyczne a najpoważniejsi kolekcjonerzy preferują malarstwo akademickie lub symboliczne. Stąd też obrazy takie osiągają najwyższe notowania aukcyjne. Potencjał sztuki dawnej w kontekście inwestycyjnym leży w bezpieczeństwie i pewności inwestycji, gdyż kupując znane dzieło sztuki minimalizujemy ryzyko utraty jego wartości do praktycznie zera. Duże znaczenie ma też fakt przywiązania do tradycji.

Obecnie w Polsce powstaje dużo dobrej sztuki. Na przestrzeni ostatnich 50 lat mieliśmy wielu znakomitych artystów i wybitnych prac. Nadal mamy wielu utalentowanych twórców jednak rynek sztuki sam w sobie jest jeszcze dość młody i daleko nam do poziomu jaki od lat buduje Europa czy świat.

Mimo iż aktualnie dynamicznie tworzy się kultura miejska, otwierają się nowe galerie, powstają rozmaite inicjatywy artystyczne nikt nie jest w stanie zagwarantować, że za kilkadziesiąt lat ten, czy inny twórca przyniesie nam zysk. Jednakże sam fakt, że na sztuce można zarobić daje młodym artystom pewne możliwości aby zaistnieć. Aukcje sztuki artystów młodego pokolenia odbywają się coraz systematyczniej w największym miastach Polski, a obrazy nowoczesne i sztuka współczesna zaskarbia sobie coraz większy procent ludzi. Ponadto niskie ceny wywoławcze na aukcjach sztuki młodego pokolenia zachęcają do licytowania i nakłaniają do kolekcjonowania nowych odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − fifteen =