ObrazySztukaTechnika

Symbolizm

Malarstwo symboliczne, dążące do ukazania istoty bytu ludzkiego istniało od początku ludzkiej cywilizacji. Było środkiem poznania natury człowieka i narzędziem do pojęcia tajemnic wszechświata. Najpełniejszym przejawem sztuki i malarstwa symbolicznego był nurt, który narodził się we Francji w połowie lal 1880, Symbolizm.

Malarze-symboliści nie czerpali inspiracji ze świata zewnętrznego, możliwego do poznania dzięki ludzkim zmysłom. Artyści tego nurtu chcieli by obrazy ręcznie malowane przekazywały to co jest niewidoczne dla człowieka, niedostępne dla jego zmysłów. Według nich sztuka powinna oddziaływać głównie na umysł i intelekt odbiorcy. Traktowali on swoje dzieła jako osobne byty nie należące do otaczającej ich rzeczywistości.

Czołowym przedstawicielem tego francuskiego nurtu był Paul Serusier. Rzeczywistość ukazywał w określonych barwach, które podobno miały odzwierciedlać jego emocje i uczucia. Jego zdaniem, malarz tworząc swe dzieła wcale nie musi działaś naśladowniczo i odtwarzać na swych płótnach tego co widzi dookoła.

Obrazy symbolistów to swoiste baśnie często oparte na motywach literackich, a także z mitów i legend. Wśród nich pojawiają się sceny pełne grozy i brutalności, erotyczne oraz niekiedy groteskowe i karykaturalne, zawsze jednak znajduje się w nich coś co przepełnia je nastrojem niesamowitości, fantastyczności i dziwności. Chętnie ukazywano nawiązujące do mitologii, legendarne i mitologiczne stworzenia.

Najważniejszą sferą malarstwa symbolicznego jest tzw. sfera snów i marzeń. Sfera która pozwalała na łączenie i akceptację najbardziej niewiarygodnych, nawet największych niedorzeczności.

Malarze, którzy tworzyli symboliczne obrazy nie stworzyli grupy ani kierunku. Nie realizowali wspólnych celów i założeń, gdyż takowych nie mieli. Nie utrzymywali nawet kontaktów. Łączył ich podobny sposób myślenia o sztuce.

Dzisiejsi artyści, malujący nowoczesne obrazy również bardzo często odwołują się do nurtu symbolicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 4 =