ObrazySztuka

Rynek sztuki polski a zagraniczny

Świadomość obywateli i potrzeba posiadania dzieł sztuki na rynkach zagranicznych jest wysoka, w związku z czym znajduje to odzwierciedlenie w jej sprzedaży.

Na rynku polskim zauważa się stopniowy wzrost transakcji, co pozwala dobrze rokować na przyszłość. Jednakże w znaczącym stopniu jest on zależny od zarobków. Polskie domy aukcyjne uwzględniły ten czynnik angażując się w sprzedaż sztuki młodej, która została wypromowana jako tania, co swoją drogą jest ewenementem, gdyż są to obrazy nowoczesne, nowatorskie.

Niepokojące jest również zjawisko bierności rodzimych galerii, które symbolicznie prezentują się na zagranicznych targach. Stąd też polscy artyści mają problem z wybiciem się i zaistnieniem w świecie.

Inna kwestia to także nastawienie domów aukcyjnych, które w dużej mierze realizują politykę typu popyt-podaż.

Na rynku polskim w odróżnieniu od zachodnich znakomicie nadal radzi sobie sektor malarstwa dawnego i współczesnego i wciąż dobrze sprzedawane są dzieła uznanych już twórców. Wynika to poniekąd z naszej kultury, gdzie silnie przywiązani jesteśmy do tradycji ale też ze względów czysto ekonomicznych – jest to forma pewności inwestycji. A też poważni kolekcjonerzy polscy lubują się w posiadaniu dzieł wybitnych, których wartość ukonstytuowana została już przez historię.

Jak widać kategoria różnorodności na polskim rynku aukcyjnym (w odróżnieniu od zachodnich) jest niezwykle uboga. Ponadto Polska nie posiada żadnej, prestiżowej imprezy typu targi sztuki. Nie do końca też sprawny jest system działania relacji artysta-galeria czy też galeria-klient, jak również polski rynek jest ubogi w dobrych agentów. Jak wiadomo są oni niezbędni w kreowaniu wizerunku artysty i promowaniu jego sztuki, co świetnie funkcjonuje poza granicami naszego kraju.

Wynika z tych porównań, iż nowoczesne obrazy mają większą szanse zaistnieć i wypromować się na poziomie na rynkach zagranicznych, jednak polskiemu artyście ta operacja przyjdzie z wielkim trudem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + eighteen =