ObrazySztuka

Pory roku w malarstwie

Szukając inspiracji do swoich prac artyści korzystają z otoczenia, architektury miast i budynków, bujnej roślinności, różnorodnych zwierząt, a także z zmieniających się pór dnia i pór roku. Ostatnie z wymienionych źródeł inspiracji jest bardzo często wykorzystywane i przedstawiane m.in. w malarstwie. Odzwierciedla się dużą zmiennością i zupełnie odmienną charakterystyką dla każdej z pór roku. Inne krajobrazy, kolory i nastroje towarzyszą podczas zimy czy jesieni, a jeszcze inne podczas lata i wiosny. Zmiany te widoczne i odczuwalne są dla wszystkich, a dla artysty mogą stać się cenną inspiracją bardzo potrzebną w toku pracy twórczej.

Cechy charakterystyczne każdej z pór roku są uwydatnieniem tego co widzimy, ale czy nie warto najpiękniejsze momenty każdej z nich zachować na płótnie i zawiesić w naszym domu?

a81a8f39e0197685b51a76f9b746f4f9

Zima to pora roku, którą w malarstwie charakteryzują odcienie takie jak biel, błękit, fiolet i szarości. Dużo w dziełach powiewającego z nich chłodu i zimna, tajemniczości, a dla niektórych orzeźwienia. Wiosna to pora, podczas której wszystko rozkwita i nabiera koloru, a praca malarska może przenieść się na łono natury, żeby być bliżej wszystkich procesów i nadchodzących zmian. Obrazy często pełne są pozytywnych odczuć i emocji. Towarzyszą im myśli na temat przyjaźni, miłości i nadzieji. Kolorystyka nabiera barw. Przez błękity przechodzi do zieleni, żółci i po kolei do tych najbardziej kolorowych z palety. Lato pełne jest odcieni, które przekazują ciepło promieni słonecznych tj. żółci i pomarańczy, a kolor niebieski przyjmuje swój najgłębszy odcień, w którym czuć zarówno powiew wiatru jak i morski szum wakacji. Z obrazów płynie radość, gwar i odpoczynek. Z kolei z nadejściem jesieni w malarstwie czas na trochę melancholii związanej z zbliżającym się ochłodzeniem, deszczem i spędzaniem czasu w domu podczas długich wieczorów. Artyści wracają z pracy na łonie natury do swoich pracowni i pełni energii wdrażają się w nową pracę, która z upływem czasu nabiera spokoju i wyrazistości barw. W palecie głównie żółć, pomarańcz i brąz.

Tak jak piękna jest każda z pór roku tak piękne są obrazy je przedstawiające. Ciekawym rozwiązaniem jest forma jaką jest tryptyk, który poprzez swoje oddzielne fizycznie, ale spójne elementy może przedstawiać zmieniające się pory roku. Jeśli natomiast mamy ulubiony element z danej pory roku, który wywołuje w nas pozytywne odczucia warto skorzystać z możliwości jaką daję obraz na zamówienie i tak stworzone dzieło powiesić w ważnym dla nas miejscu w domu.

Zmieniające się pory roku mogą być inspiracją dla każdego nie tylko prawdziwego artysty. Korzystajmy z uroków i nastrojów każdej z nich, niech udziela nam się ich niepowtarzalny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − eleven =