ObrazyTechnika

Portret olejny

To jaki będzie portret po wykonaniu jakościowo i jaki rodzaj malarstwa wybierzemy do jego wykonania jest zależne przede wszystkim od zmysłu malarza. Sprzęt warsztatowy jest równie ważny i powinien być odpowiednio dopasowany.

Portrety olejne malowane są zazwyczaj na podobraziu wykonanym z zagruntowanego płótna, naciągniętego na drewnianą ramę. Zawodowi malarze i portreciści często wykonują je sami w celu uzyskania odpowiedniej sprężystości. Najczęściej stosowanymi płótnami na podobrazia są bawełna i len.

Portrety wykonywane techniką olejną można z powodzeniem malować również na kartonie, desce drewnianej czy płycie pilśniowej. Ze względu na cenę dla początkujących malarzy polecane są tak zwane panele malarskie. Są to płyty pilśniowe z przyklejonym i zagruntowanym płótnem. Idealnie sprawdzą się podczas pierwszych prób portretowania.

Obrazy ręcznie malowane do jakich portret się zalicza najlepiej wykonywać pędzlami twardymi. Jednak tojest tylko teoria. W praktyce wykorzystuje się także pędzle miękkie, wałki, szpachelki. Te ostatnie służą głównie do mieszania farb bardziej zaawansowanym malarzom.

Pędzle miękkie sprawdzą się w uzyskiwaniu naturalnych, szczegółowych i specyficznych efektów takich jak na przykład cieniowanie.

Malowanie jest kreatywną formą sztuki toteż nie ma przeciwwskazań, aby do wykonywania portretów używać różnych narzędzi, innych niż pędzle. Liczy się efekt końcowy jaki chcemy osiągnąć. Technika tworzenia obrazu jest bardzo ważna i wpływa na jego atmosferę.

Co w samym portrecie jest istotne? Twarz portretowanej osoby. Nie może ona jednak wydawać się obca i nie należy jej traktować oddzielnie. Ma ona nawiązywać do reszty obrazu, a nie stanowić jego odrębną część. Powinna być konsekwentnie traktowana. Obraz na zamówienie to przecież jedna całość i dlatego powinien tworzyć kompletną kompozycję.

Żeby namalować idealny portret trzeba wiele praktyki. Jednak jeżeli znamy podstawy i mamy przygotowane odpowiednie zaplecze techniczne jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć zadowalające efekty. Warto zatem poświęcić trochę czasu i przygotować się do pracy z portretem merytorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =