ObrazySztukaTechnika

Op-art

Op-art to inaczej mówiąc sztuka optyczna, wizualna ( z angielskiego optical art). Oficjalnie nazwa została nadana przez amerykańskich krytyków sztuki w 1964 roku. Szczyt popularności nurt ten przechodził w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, głównie na terenie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Bezsprzecznie dzieła klasyfikujące się do tego nurtu można podciągać pod kategorie obrazy abstrakcje. Op-art ma na celu bezpośrednio oddziaływać na ludzkie oko, a nie jego intelekt czy emocje. Na obrazach powtarzają się abstrakcyjne kombinacje linii i motywów geometrycznych, które wciągają widza w grę złudzeń optycznych. Ponadto odbiorca ma wrażenie przestrzenności obrazu lub ruchu. Wiele znawców sztuki twierdzi, że malarstwo geometryczne narodziło się z futuryzmu i kubizmu. Sztuka ta wymaga od artysty wiedzy matematycznej stąd też bywa tworzona za pomocą komputera, który pozwala dokładniej określić proporcje i poszczególne kształty. Kierunek ten zauważalny jest nie tylko w malarstwie czy grafice ale także w modzie.

Za pierwszego twórcę op-artu uznaje się Węgra Victora Vasarelya. Na początku lat trzydziestych prezentował on malarskie eksperymenty z geometrią, między innymi umieszczając na swych pracach romby, które dawały wrażenie wypukłości. Stosował również barwy fosforyzujące aby uzyskać wrażenie migotania. Inna malarka tego nurtu, Bridget Riley, starała się „wciągać” w swoje obrazy ręcznie malowane posługując się linią falistą. Optyką i jej możliwościami fascynował się również Maurits Cornelis Escher, który w swych czarno-białych rysunkach stosował metamorfozy, lustrzane odbicia i zmieniające kształty. Salvador Dali i Josef Albers także próbowali oszukiwać ludzki wzrok. Jednak w sztuce współczesnej nurt ten stał się wiodącym dopiero w połowie XX wieku. Do przedstawicieli op-art zaliczyć można takich malarzy jak: Jesús-Rafael Soto, Carlos Cruz Diez, Youri Messen-Jaschin, Julio Le Parc. Polskim twórcą op-artu był Jacek Ziemiński.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 2 =