ObrazySztuka

O co chodzi w sztuce

Przyglądając się sztuce nie raz mamy poczucie, że nie rozumiemy tego co artysta chciał przekazać lub też dlaczego dane dzieło jest takie cenne czy popularne. Aby lepiej odbierać sztukę należy zdać sobie sprawę z fundamentalnej prawdy o niej – nie wszystko da się dookreślić, sklasyfikować czy jednoznacznie określić jej wartości.

659571512c6af93d10a0609a43f2515b

Na kształtowanie się gustów i mody danego okresu mają znaczący wpływ krytycy sztuki, teoretycy, historycy czy też handlarze sztuką oraz kolekcjonerzy, i rozróżnienie co dziełem sztuki jest, a co nie to nie lada wyzwanie. Kolejnym trudnym zadaniem jest wycena dzieła. Wypadkową wartości określonego dzieła sztuki jest nie tylko jego wartość rynkowa, ale także artystyczna i symboliczna.

5666f424ed2004c28029ff1488d933c0

Natomiast o wzroście wartości dzieła sztuki decyduje bardzo wiele nieprzewidywalnych czynników jak na przykład panujące trendy. W modzie bywa raz sztuka współczesna to znów klasyka i realizm. Jednak obrazy nowoczesne mogą przegrać walkę o zainteresowanie i bycie top ze względu na subiektywne wybory, którymi często okazuje się chęć posiadania dochodowej kolekcji. O takie właśnie działa na rynku sztuki trwa walka. Dzieła, które mają indywidualne spojrzenie na świat i zostały uznane przez kolejne pokolenia tak twórców, krytyków, jak i zwykłych widzów. Na przestrzeni dziejów można odszukać wiele niewnoszących nic do sztuki prac, które mają nikłe szanse aby zaistnieć. Liczy się niepowtarzalny styl. A czy to już będzie płótno, rzeźba lub instalacja odgrywa mniejsze znaczenie.

ae08fa7cd82ac137d3f72d6c36aa0da4

Ponadto rynek sztuki stał się globalny i skorzystać na tym mogą artyści i kolekcjonerzy, którzy jako pierwsi zrozumieją nowe zasady funkcjonowania na rynku sztuki. Trzeba być stale na bieżąco oraz orientować się w panujących tendencjach, śledzić ich przebieg oraz kurs w jakim zmierzają, a także lub też przede wszystkim być zorientowanym w kierunkach, nurtach i stylach w historii sztuki. Bez tej wiedzy ciężko będzie zrozumieć obrazy abstrakcyjne, nowoczesne, projekty przestrzenne czy ogólnie sztukę współczesną ale także dawną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − five =