MalarzeObrazySztuka

Malarstwo Hoppera

Jednym z najwybitniejszych malarzy amerykańskich XX wieku, wielki malarz realizmu Edward Hopper. W latach 1899-1900 Edward uczęszczał do Correspondance School of Illustraiting w Nowym Jorku. W 1905 roku zaczął pracować w agencji reklamowej. W tym czasie kilkakrotnie wyjeżdżał do Europy. Przebywając w Paryżu, studiował na własną rękę tamtejsze malarstwo. W 1908 roku osiadł w Nowym Jorku, w którym dorobił się własnej pracowni przy Washington Square i to właśnie w niej pracował do końca swojego życia.

Hopper darzył ogromnym szacunkiem kulturę europejską, podczas podróży po Europie zafascynowało go malarstwo Rembrandta, i zwłaszcza Edgarda Degasa, który miał największy wpływ na jego sztukę. Hoppera nie interesowały eksperymenty kubistyczne czy abstrakcjonistyczne. Próbował malować obrazy ręcznie malowane na płótnie z krajobrazami wiejskimi oraz nadmorskimi, w duchu impresjonizmu, lecz artysta zarzucił ten kierunek i skupił się na realizmie. Począwszy od lat 20-tych XX wieku tematykę dzieł tego przedstawiciela realizmu w malarstwie zdominowało współczesne amerykańskie miasto i jego mieszkańcy. Na obrazach Hoppera występowali przedstawiciele klasy średniej, sekretarki, urzędnicy, klienci sklepów czy barów oraz dojrzałe kobiety w pokojach hotelowych. Charakterystyczne dla stylu tego artysty są obrazy ręcznie namalowane Western Motel, Dziewczyna przy maszynie do szycia, Hotel przy torach, ludzie i rzeczy przedstawiani przez Edgarda zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter, oddziałują na widza silnie dlatego, ze w prostym wizerunku często zawierają złożoną psychologiczną sytuację.

Malarstwo Hoppera silnie oddziaływało i nadal oddziałuje na kulturę, nie tylko na amerykańską. Zostało przyswojone przez popkulturę w USA. Obrazy tego malarza wielokrotnie pojawiały się jako element scenografii lub inspiracja dla planów filmowych w amerykańskim kinie. Malarz ten inspirował polskiego reżysera Andrzeja Wajdę, który cenił go za stworzenie „obrazów samotności”. Świadectwem tego wpływu jest dekoracja pokoju hotelowego w jednej ze scen w filmie Tatarak. Większość prac Edwarda Hoppera znajduje się z muzeach nowojorskich. Prace artysty rzadko są wypożyczane poza Stany Zjednoczone, dlatego każda europejska wystawa jest ważnym wydarzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × one =