MalarzeObrazySztukaTechnika

Malarstwo barokowe

Barok w malarstwie oznaczał powstanie wielu naprawdę znakomitych dzieł, które odznaczały się wielkim rozmachem i śmiałym ujęciem tematów malarskich, obejmowała okres pomiędzy renesansem a oświeceniem. Malarstwo barokowe różni się od renesansowego łamaniem pewnych kanonów, obrazy ręcznie malowane są pełne głębi, zaczynają się w nich pojawiać ciemniejsze tonacje, cienie, kontrasty świateł, mrok pojawiają się coraz częściej w malarstwie XVII wiecznym.

Cechą malarstwa barokowego jest sensualizm, tematyka mitologiczna, religijna, która stawała się podtekstem do ukazania erotycznych scen zachodzących pomiędzy kobietą a mężczyzna, wiele obrazów epatuje zmysłowością. W późnym baroku pojawia się motyw vanitas inspirowany moralitetami.

Wybitnymi przedstawicielami malarstwa barokowego jest: Velazquez, najbardziej znanych w historii malarstwa malarzy hiszpańskich, który malował obrazy na płótnie, przedstawiały one postaci chłopów i starannie przedstawione detale martwej natury. Malował liczne portrety króla i rodziny królewskiej. Był mistrzem w operowaniu światłocieniem i barwą. Kolejnym wybitnym malarzem baroku był Rubens, który był malarzem flamandzkim. Dzieła Rubensa są zmysłowe, dynamiczne, dekoracyjne, charakteryzuje ich monumentalizm. Rubens jest mistrzem w malowaniu dynamicznych postaci. Malował kobiece ciała o bujnych kształtach. Jego obrazy ręcznie malowane na płótnie stanowią przykłady krzywizn, które się ze sobą przeplatają, tworząc schematy kompozycyjne. Uczniem Rubensa był von Dyck, portrecista, jego postaci są bardziej powściągliwe niż na obrazach Rubensa. Innym barokowy mistrzem portretu jest Rembrandt, głównie zlecane mu były ręcznie malowane obrazy znanych osobowości Holandii. Wielki wpływ na jego malarstwo miał Carravagio. Wśród jego najsłynniejszych prac można wymienić „Lekcja anatomii doktora Tulpa” oraz “Kobieta kąpiąca się w rzece”. Ostatnim z wymienionych malarzy jest Carravagio w swych obrazach chętnie w realistyczny sposób malował zwykłych ludzi. Jego sztuka jest bardzo intensywna. Ten włoski malarz był znany, z ostrego światłocienia, malowidła caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej, jego tematyka była przede wszystkim biblia. Dostawał zlecenia na obrazy o tematyce religijnej, na których często gościła przemoc, tortury, walka, śmierć.

W Polsce barok w malarstwie pojawił się w jego schyłkowej fazie i nie odegrał wielkiej roli. Był ulubionym stylem króla Jana III Sobieskiego. Barok w sztuce polskiej łączony jest z sarmatyzmem, czyli obrazy to głównie portrety szlacheckie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × four =