ObrazySztuka

Jak rozpocząć swoją współpracę z galerią sztuki?

Chcąc wybrać swoją pierwszą galerię sztuki, do wystawiania prac młody artysta musi się do tego dobrze przygotować. Rozpoczynając większość osób tuż po szkole nie do końca wie gdzie kierować swoje zapytania, jedynie ma wyobrażenia na ten temat. Większość osób chce dążyć do nawiązania współpracy z poważaną galerią, która ma wyrobioną reputację zarówno wśród artystów jak i pasjonatów sztuki czy potencjalnych klientów, ale nie zawsze jest to najważniejsze.

5219c16ca15646ee4103e5ab46eb3760

Zatem jak zacząć? I na co zwracać uwagę?

Na pewno ważna jest inicjatywa i jak najlepsze zapoznanie się z całym tematem, a cierpliwość może zostać wynagrodzona. Z wyborem galerii sztuki, w której artysta będzie chciał pokazać swoje dzieła nie należy się spieszyć. Lepiej podejść do tego na spokojnie, zapoznając się z tematem i zrobić tak zwany research galerii, których profil pokrywa się z tym co tworzy artysta. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia zarówno artysty, galerii i odbiorcy/klienta aby było to spójne. Dzięki czemu całe otoczenie będą tworzyły dzieła i ludzie, którzy są zainteresowani i odbierają sztukę w ten sam lub podobny sposób. Dodatkowo jeśli galeria jest renomowana i może przynieść artyście pewnego rodzaju prestiż również warto zwrócić na nią uwagę. Po przeanalizowaniu możliwości warto wybrać 1-3 galerie, które są bliskie naszej wrażliwości, prezentują określony typ obrazów, promują młodych artystów i mają renomę. Następnie pójść do nich z własnym pomysłem na prezentację swoich prac i siebie jako artysty – to bardzo ważne żeby mieć na siebie pomysł i umieć go zaprezentować. Na spotkanie artysta koniecznie musi zabrać ze sobą swoje portfolio, które dla osoby decyzyjnej oprócz rozmowy będzie wyznacznikiem podjęcia decyzji o współpracy. Rozmowa powinna być prowadzona w sposób konkretny, dlatego tak ważne jest przygotowanie się i wiedza na temat funkcjonowania galerii oraz jej kierunku działania. Na przykład w pozycjach niektórych galerii dominuje obraz abstrakcyjny w innych bardziej klasyczne formy, a inne prezentują tych obraz malowany ręcznie. Rozmowa powinna również poruszać wątki możliwych warunków współpracy, czyli na jakich zasadach działa galeria, głównie jakich artystów reprezentuje, jakie są wymagania wobec artysty i z drugiej strony co w ramach współpracy gwarantuje.

Dobra znajomość rynku, a także zasad funkcjonowania samej galerii w połączeniu z odpowiednim przebiegiem rozmowy podczas której artysta dostanie odpowiedzi na najważniejsze pytania pozwoli obu stronom podjąć decyzję na temat ewentualnej współpracy, która może zaowocować nowatorskimi projektami, wystawami prac czy wejściu w inną działalność promującą lokalną sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − six =